Stan starych rur zimnej wody: Zabrudzone od środka

Stare rury zimnej wody mogą być nie tylko przestarzałe pod względem funkcjonalnym, ale także brudne wewnątrz. To nie tylko prowadzi do zmniejszenia przepustowości systemu, ale także tworzy potencjalne problemy z jakością wody płynącej do Twojego domu. Zajmijmy się tym, jak wyglądają stare rury zimnej wody od środka na zdjęciach, gdzie widoczne są osady i osady mineralne na ścianach.

Problem osadów i osadów mineralnych

Na zdjęciach przedstawiających wewnętrzną część starych rur zimnej wody można zobaczyć gromadzenie się brudu i osadów na ścianach rury. Te osady, składające się z cząstek mineralnych, rdzy, kamienia kotłowego i innych zanieczyszczeń, mogą mieć grubość do 20% objętości rury. Powoduje to zmniejszenie średnicy przepływu wody i, w rezultacie, obniżenie ciśnienia i ilości wody, która może przepłynąć przez rurę.

Przyczyny powstawania osadów

Powstawanie osadów i brudu wewnątrz rur zimnej wody może być spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z powodów jest skład chemiczny wody, zwłaszcza jeśli woda zawiera wysoki poziom minerałów, takich jak wapń i magnez. Te minerały mogą osadzać się na ścianach rur, tworząc osady kamienia kotłowego, znane jako "korozja".
Innymi przyczynami mogą być rdza i korozja wewnątrz rury, zwłaszcza jeśli rury są wykonane ze starych materiałów, takich jak żeliwo lub stal. Rdza może powstawać w wyniku działania wilgoci i tlenu na metaliczne powierzchnie rury, co prowadzi do powstania korozji i innych osadów.

Skutki zanieczyszczenia rur

Zanieczyszczone rury zimnej wody mogą mieć kilka negatywnych skutków dla Twojego systemu wodociągowego i jakości wody:
  1. Zmniejszone ciśnienie wody: Osady na ścianach rur zmniejszają przepustowość, co może prowadzić do obniżenia ciśnienia wody w Twoim domu.
  2. Złe jakościowo woda: Brud i osady w rurach mogą zanieczyszczać wodę, czyniąc ją mniej nadającą się do picia i użytku domowego.
  3. Zwiększone ryzyko awarii: Zanieczyszczone rury są bardziej podatne na korozję i rdzę, co zwiększa ryzyko pęknięć i wycieków.

Rozwiązania problemu

Aby rozwiązać problem zanieczyszczonych rur zimnej wody, mogą być konieczne różne środki:
  1. Profesjonalne czyszczenie: W niektórych przypadkach konieczne może być profesjonalne czyszczenie rur, aby usunąć osady i brud.
  2. Wymiana rur: Jeśli rury są zbyt mocno zanieczyszczone lub uszkodzone, może być konieczna ich wymiana na nowe.
  3. Instalacja filtrów: Instalacja filtrów wody może pomóc zapobiec powstawaniu osadów i poprawić jakość wody.
  4. Regularne konserwacja: Regularna konserwacja i kontrola systemu wodociągowego mogą pomóc w wykryciu problemów na wczesnych etapach i zapobiec ich pogorszeniu się.

Na zdjęciach widać, dlaczego nawet w nowym miejskim mieszkaniu lepiej jest przewidzieć instalację filtru głównego. W końcu wodociąg w nowym budynku zawsze nie będzie idealny. A filtr główny nawet z brązowej wody sprawi, że będzie ona przejrzysta, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli potrzebujesz naszej pomocy w montażu urządzeń LUB NAPRAWIE
Jesteśmy do Twojej dyspozycji

HYDRAULIK WARSZAWA
-
HYDRAULIK ŁÓDŹ
-
HYDRAULIK KRAKÓW
-
HYDRAULIK WROCŁAW
-
HYDRAULIK POZNAŃ
-
HYDRAULIK GDAŃSK SOPOT GDYNIA
-
HYDRAULIK SZCZECIN

Michał Dąbrowski

Autor artikułu, ekspert bloga Fikser.
Hydraulik z 27-letnim doświadczeniem, posiada licencję na wykonywanie prac instalacyjnych, certyfikat instalatora wodno-kanalizacyjnego, certyfikat specjalisty ds. instalacji grzewczych
Formularz kontaktowy