Słaby strumień w baterii: przyczyny i sposoby usunięcia

Jednym z najbardziej popularnych problemów jest zatkanie aeratora, dlatego nawet po wymianie baterii strumień wody się zmniejszył, co powoduje pewne niedogodności techniczne. Jednak czyszczenie aeratora ma swoje zasady i ważne cechy, dlatego warto wcześniej skonsultować się ze specjalistami, a nawet uzyskać ich wsparcie w tej sprawie.

W większości przypadków zaburzenie strumienia wody w baterii wymaga pomocy hydraulików, ale są pewne prace, z którymi można sobie poradzić samodzielnie. Do sprawdzenia i następnego czyszczenia aeratora potrzebny jest klucz nastawny lub zestaw kluczy płaskich do prawidłowego wykonania demontażu i montażu. Ponadto należy uwzględnić następującą kolejność działań:

 • Za pomocą centralnego zaworu należy zamknąć dopływ wody w celu bezpieczeństwa, aby uniknąć wycieku wody podczas prac naprawczych.
 • Koniecznie trzeba spuścić ciśnienie poprzez otwarcie kranu, aby uniknąć pojawienia się korka powietrznego w konstrukcji.
 • Z filtra wstępnego należy zdjąć korek i wyjąć drucianą kasetę, która powinna być dokładnie umyta i zainstalowana z powrotem. Na swoje miejsca należy zainstalować nowy materiał uszczelniający i wcześniej zdjęty korek, aby zapewnić pełną szczelność konstrukcji.
 • Po zakończeniu prac z filtrem wstępnym można przejść do detali do bardziej dokładnego czyszczenia. W tym celu należy zamknąć wodę, spuścić ciśnienie, ponieważ w ten sposób następna ingerencja w rurociąg nie będzie sprawiać problemów. Jeśli po sprawdzeniu detali dokładnego czyszczenia nie stwierdzono problemów, wystarczy wyczyścić kubek z osadów brudu i wymienić wkład, ponieważ z czasem się on zatyka. Po wykonaniu wszystkich czynności należy zwrócić elementy na swoje miejsce.
 • Jeśli nawet po takich pracach strumień wody w baterii jest słaby, oznacza to, że problem powstał w samym rurociągu. Samodzielne znalezienie problemu nie jest łatwe, ponieważ rurociąg ma swoją konfigurację i parametry techniczne, które trudno jest zbadać. Dlatego, jeśli czyszczenie filtra nie przyniosło pożądanego rezultatu, warto zwrócić się do zarządcy nieruchomości w celu sprawdzenia całej konstrukcji
Bateria, jak i cały system rurociągowy, składa się z dużej liczby części, które są ze sobą połączone, dlatego nie można obejść się bez terminowej konserwacji sprzętu i jego sprawdzenia zgodnie z ustalonymi zasadami. Dodatkowo należy uwzględnić potrzebę regularnego przeprowadzania prac naprawczych, jeśli pojawiły się choćby najmniejsze potrzeby, aby uniknąć powstawania problemów hydraulicznych.

Jak prawidłowo pozbyć się problemu?

Słaby strumień w baterii to powszechny problem, z którym boryka się co drugi mieszkaniec budynku wielopiętrowego lub prywatnego domu. Przyczyny jego występowania mogą się różnić, dlatego konieczne jest prawidłowe badanie i naprawa zgodnie z ustalonymi zasadami, aby uniknąć problemów technicznych w przyszłości. Słaby strumień wody może występować nawet w nowo zainstalowanej baterii, ponieważ istnieje wiele przyczyn niezwiązanych bezpośrednio z samym kranem.

Słaby strumień wody w baterii to prawdziwe wyzwanie, ponieważ napełnienie czajnika zajmuje kilka minut, a napełnienie spłuczki niemal pół godziny, co jest bardzo niewygodne w dużej rodzinie. Jeśli prawidłowo zidentyfikować przyczynę tego defektu, można pozbyć się problemów technicznych i zapewnić odpowiedni komfort pracy systemu wodociągowego.

Główne przyczyny słabego strumienia w kranie

W większości przypadków przyczyną słabego strumienia wody w baterii jest zatkanie jej wewnętrznej przestrzeni, powstawanie rdzy i osadów wapiennych oraz zaburzenie pracy wkładu filtrującego, zatkanie aeratora itp. Jeśli problem występuje tylko w jednym kranie w mieszkaniu, oznacza to, że problem tkwi w samym kranie, a nie w systemie wodociągowym, dlatego można śmiało przystąpić do naprawy, ponieważ regulacja strumienia wody w baterii w większości przypadków wyeliminuje niedogodności w pracy instalacji sanitarnej.

Jak rozwiązać problem

 1. Sprawdzenie aeratora:
 • Wykręć aerator z końca wylewki baterii.
 • Oczyść go z osadów i zanieczyszczeń.
 • W przypadku poważnego zatkania, rozważ wymianę aeratora na nowy.
 1. Czyszczenie wkładu filtrującego:
 • Wyłącz dopływ wody.
 • Rozmontuj baterię i wyjmij wkład filtrujący.
 • Dokładnie oczyść wkład z zanieczyszczeń.
 • Zainstaluj wkład z powrotem i sprawdź strumień wody.
 1. Sprawdzenie filtrów:
 • Wyłącz dopływ wody.
 • Oczyść lub wymień filtry wstępne, które mogą być zatkane.
 1. Inspekcja rurociągu:
 • Jeśli powyższe działania nie przyniosły rezultatu, problem może tkwić w rurociągu.
 • Skontaktuj się z zarządcą budynku lub specjalistą hydraulikiem, aby przeprowadzić pełną inspekcję systemu wodociągowego.
 1. Wymiana baterii:
 • Jeśli stan baterii jest zły i naprawy nie przynoszą rezultatów, jedynym słusznym rozwiązaniem może być pełna wymiana baterii zgodnie z ustalonymi normami technicznymi.

Konserwacja i regularne przeglądy

Bateria, jak i cały system wodociągowy, składa się z wielu części, które są ze sobą połączone, dlatego konieczne jest regularne przeprowadzanie konserwacji i przeglądów zgodnie z ustalonymi zasadami. Regularne prace naprawcze, nawet przy najmniejszych usterkach, pozwalają uniknąć większych problemów hydraulicznych.
Jeśli potrzebujesz naszej pomocy w montażu urządzeń
Jesteśmy do Twojej dyspozycji

HYDRAULIK WARSZAWA
-
HYDRAULIK ŁÓDŹ
-
HYDRAULIK KRAKÓW
-
HYDRAULIK WROCŁAW
-
HYDRAULIK POZNAŃ
-
HYDRAULIK GDAŃSK SOPOT GDYNIA
-
HYDRAULIK SZCZECIN

Problemy niezwiązane z kranem

Jednakże nie tylko uszkodzony lub zatkany kran może powodować słaby strumień, ponieważ istnieje kilka problemów technicznych niezwiązanych ze zbiornikiem. Po instalacji baterii słaby strumień wody może występować z następujących powodów:
 1. Zatkanie rurociągu osadem wapiennym: Osady wapienne mogą zmniejszyć przekrój wewnętrzny rur, co powoduje trudności w przepływie wody. Dodatkowo, takie osady mogą zatkać łączniki, co utrudnia przepływ wody i zaburza ogólną sprawność instalacji hydraulicznej. Dlatego konieczne jest regularne czyszczenie, aby zapewnić swobodny przepływ wody.
 2. Zatkanie lub uszkodzenie głównego filtra: Wiele osób instaluje filtry i dodatkowe urządzenia do oczyszczania wody, aby uczynić ją bardziej miękką i bezpieczną do użytku. Jednakże, z powodu niewłaściwej lub nieregularnej konserwacji, filtry mogą przestawać działać prawidłowo, co prowadzi do zmniejszenia naporu wody.
 3. Niskie ciśnienie w rurociągu: Problemy z uszczelnieniem rur lub działaniem stacji pompowej mogą powodować niskie ciśnienie w rurociągu. Konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistami, aby rozwiązać wszelkie problemy i usterki.
 4. Niewłaściwe połączenia rur: Niewłaściwie połączone rury mogą zakłócić pracę całego systemu rurociągowego, prowadząc do obniżenia naporu wody. Tego rodzaju problem wymaga profesjonalnego podejścia i interwencji sanitarnych.
 5. Nieodpowiednie parametry techniczne nowej baterii: Czasami po wymianie baterii napór wody może się zmniejszyć z powodu niezgodności z technicznymi parametrami. Konieczne jest ponowne sprawdzenie sprawności baterii i jej podstawowych elementów konstrukcyjnych.

Dodatkowe problemy

W starych budynkach jakość instalacji wodno-kanalizacyjnych pozostawia wiele do życzenia, co może prowadzić do problemów z funkcjonalnością. Jednym z najczęstszych problemów jest początkowo niskie ciśnienie w rurociągu, co powoduje niewystarczającą moc do dostarczania wody na potrzebne piętra.
Zgodnie z normami, ciśnienie w systemie powinno wynosić co najmniej 4 atmosfery, jednak w praktyce często spada poniżej 3 atmosfer, co powoduje niedoskonałą pracę instalacji. Aby zwiększyć ciśnienie, stosuje się dodatkowe urządzenia elektryczne, które przywracają ciśnienie do normy.
Jeśli więc przyczyną słabego strumienia wody jest niskie ciśnienie w instalacji, problem ten może być rozwiązany tylko przez odpowiednie organy komunalne. Jednakże, aby sprawdzić, czy jest to ogólny problem, należy skonsultować się z sąsiadami, szczególnie z osób mieszkających na wyższych piętrach.

Zasady samodzielnego czyszczenia aeratora

Zator aeratora to jedna z najczęstszych usterek, więc nawet po wymianie mieszacza może spadać ciśnienie wody, co stwarza pewne kłopoty techniczne. Czyszczenie aeratora ma swoje reguły i istotne szczegóły, dlatego warto wcześniej skonsultować się ze specjalistami i nawet uzyskać ich wsparcie w tej sprawie.
W większości przypadków problem ze spadającym ciśnieniem wody w mieszaczu wymaga pomocy hydraulików, ale istnieją pewne prace, które można wykonać samodzielnie. Do sprawdzenia i późniejszego czyszczenia aeratora konieczne jest posiadanie klucza płaskiego lub zestawu kluczy nasadowych do prawidłowego demontażu i montażu. Należy również uwzględnić następującą sekwencję działań:
 1. Zamknięcie zasilania wodą: Za pomocą głównego zaworu należy wyłączyć dopływ wody w celu zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia wycieków podczas naprawy.
 2. Spuszczenie ciśnienia: Otwórz kran, aby obniżyć ciśnienie i zapobiec powstawaniu powietrza w układzie.
 3. Czyszczenie grubego filtra:
 • Usuń korek z grubego filtra i wyjmij koszyk z siatką, który należy dokładnie wypłukać i ponownie zamontować. Następnie na swoje miejsce należy włożyć nowy uszczelniacz i wcześniej zdemontowany korek, aby zapewnić pełne uszczelnienie konstrukcji.
 1. Czyszczenie detali delikatnych: Po zakończeniu prac z grubym filtrem można przejść do delikatniejszego czyszczenia. W tym celu należy ponownie zamknąć wodę i spuścić ciśnienie, aby uniknąć problemów podczas kolejnych ingerencji w rurociąg. Jeśli po sprawdzeniu detali delikatnych nie wykryto żadnych problemów, wystarczy oczyścić kubek z nagromadzeń brudu i wymienić wkład, który z czasem może ulec zablokowaniu. Po wykonaniu wszystkich manipulacji należy zwrócić detale na ich pierwotne miejsce.
 2. Jeśli mimo wszystko nie ma ciśnienia w mieszaczu: Oznacza to, że problem powstał w rurociągu. Samodzielne zlokalizowanie problemu nie jest takie proste, ponieważ rurociąg ma swoją konfigurację i parametry techniczne, które nie są łatwe do zbadania. Dlatego jeśli czyszczenie filtra nie przyniosło pożądanego efektu, warto skontaktować się z firmą zarządzającą, aby sprawdzić całą konstrukcję.
Mieszacz, podobnie jak cały system rurociągów, składa się z wielu elementów, które są ze sobą połączone, dlatego konieczne jest regularne serwisowanie urządzenia i jego kontrola zgodnie z ustalonymi zasadami. Dodatkowo należy pamiętać o konieczności regularnego przeprowadzania prac naprawczych, jeśli pojawią się nawet najmniejsze potrzeby, aby uniknąć problemów hydraulicznych.

Michał Dąbrowski

Autor artikułu, ekspert bloga Fikser.
Hydraulik z 27-letnim doświadczeniem, posiada licencję na wykonywanie prac instalacyjnych, certyfikat instalatora wodno-kanalizacyjnego, certyfikat specjalisty ds. instalacji grzewczych
Formularz kontaktowy